Slavnost svatého Josefa 19. 3. / Petr Šabaka

Petr Šabaka

Velice mne skličují příklady mužů, kteří jsou zženštělí, nebo naopak hrubiáni, lenoši, neomalenci, sobci, křupani bez taktu, úcty.

 

Pán muže ustanovil

Promluva na Slavnost sv. Josefa

„Hle, služebník věrný a prozíravý, kterého Pán ustanovil nad svoji rodinou“ (Vstupní antifona mešní liturgie slavnosti sv. Josefa).

Citovaná antifona nás uvádí do podobenství o dobrém hospodáři, který bdí, očekává návrat svého pána, svěřený majetek spravuje pečlivě, jako kdyby to byl jeho vlastní.

Přál bych si potkávat muže, kteří si zvolili pro svůj životní styl příklad takového služebníka – pána. Služebníka, který se klaní Bohu, druhé má v úctě, ale nepoklonkuje před nikým. Pána, který svěřený úděl spravuje pečlivě, pevně, pilně, který je přímý v jednání, slovech i smýšlení.

Velice mne skličují příklady mužů, kteří jsou zženštělí, nebo naopak hrubiáni, lenoši, neomalenci, sobci, křupani bez taktu, úcty. Pán je ustanovil nad jejich rodinou, o kterou se nezajímají, protože mají plnou hlavu sportu, televize, piva a dalších úniků do svého světa.

O Slavnosti Pěstouna Páně si můžeme položit otázku, jak se staráme o svěřenou rodinu nebo společenství? Jak se staráme o ty, kteří nám jsou svěřeni?

Ježíšovo podobenství, na které odkazuje vstupní antifona, končí prohlášením, které se má dotknout i nás: „Kdo mnoho dostal, od toho se mnoho očekává, a komu e mnoho svěřilo, od toho se bude víc žádat“ (Lk 12,48). Hlavně mějme na paměti vzájemnou úctu, pokládejme jeden druhého za přednějšího, v lásce se předcházejme.

 

Související texty k tématu:

Svatý Josef
Povolání sv. Josefa se týká i každého z nás (papež František)
- Josef se rozhodl neuposlechnout mojžíšský zákon
Josefův vnitřní zápas ve vztahu k Marii i Bohu (Benedikt XVI.) 
Josefovo zklamání z Marie (Benedikt XVI.) 
Svatý Josef jen mlčel? (Aleš Opatrný)
- Papež František a svatý Josef
Svatý Josef ukazuje, v čem spočívá otcovství… 
Josef - "Divnej chlápek" s kytkou 

Sekce: Kázání
Štítky: Služba  |  Rodina  |  Osobnosti, světci, svatí  |  muž  |  Společenství  |  Láska  |  kázání  |  Josef - svatý

[nahoru]Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2021

© 2000 - 2017 Pastorace.cz